Jakie kupić buty do szkoły dla dziecka?
Czy cena ma znaczenie, jeśli chodzi o buty szkolne i jakość?
Szukanie butów do szkoły może sprawić, że rodzice poczują, że nie rozumieją. Dlaczego niektóre są tak drogie? Czy te tańsze są w porządku? Klamry, rzepy czy sznurówki? I dlaczego, w imię wszystkich świętych, moje dzieci tak szybko je zużywają?
To coroczny dylemat dla rodziców dzieci w wieku szkolnym (a czasami dylemat co dwa lata, jeśli dzieci mają gwałtowny wzrost) – a pomyłka może być kosztowna.
Skąd więc wiesz, które wybrać?
Dlaczego tak ważne jest, aby buty szkolne były odpowiednio dopasowane?
Kości w stopach małych dzieci łączą się ze sobą dopiero w okresie dojrzewania. Stopom dzieci może brakować siły mięśniowej i być podatne na nadmierną ruchliwość, więc mocne, wspierające buty pomagają chronić stopy podczas wzrostu.
Dobre buty szkolne zapewniają stabilny dom dla niedojrzałych kości. Bez tego wsparcia dzieciom grozi płaskostopie, ból kolan, łydki, a nawet ból pleców. Dobry but, który dobrze pasuje, jest ważny
Potrzebne buciki dla dziecka? Zapraszamy na https://izi-buciki.pl/
Sprawdź rozmiar
Stopki dzieci szybko rosną i mogą zmieniać zarówno kształt, jak i rozmiar. Eksperci zalecają sprawdzanie rozmiaru w następujących odstępach czasu:
- Od jednego do trzech miesięcy do trzeciego roku życia.
- Co cztery miesiące do piątego roku życia.
- Co sześć miesięcy, aż Twoje dziecko całkowicie przestanie rosnąć.
Na co zwrócić uwagę w butach szkolnych
Najlepszy rodzaj butów szkolnych powinien zapewniać wsparcie, być trwały i wygodny z dobrą przyczepną podeszwą.
Oto, czego powinieneś szukać:
- Elastyczność z przodu. Podnieś but i spróbuj go zgiąć, wypychając palce do góry. Dobry but ugnie się w śródstopiu, ale nie dalej. Pomaga to dziecku „odepchnąć się” palcami stóp, jednocześnie utrzymując stabilną i bezpieczną tylną część stopy.
- ...ale nie za dużo elastyczności. Buty, które zginają się lub łatwo się skręcają, nie zapewniają wystarczającego wsparcia.
- Dobry but szkolny będzie miał mały obcas. Choć może to brzmieć sprzecznie z intuicją, niski obcas utrzymuje stopę dziecka w neutralnej pozycji. Całkowicie płaski but może powodować, że palce u stóp Twojego dziecka będą „drapać” podczas chodzenia.
- Nie za ciężki. Ciężkie buty mogą oznaczać bóle mięśni i stóp, szczególnie u małych ludzi.
- Dużo miejsca na palce. Sprawdź, czy Twoje dziecko może poruszać palcami i czy „pudełko na palce” (pusta przestrzeń na końcu buta) jest głęboka.
- Skórzana cholewka jest trwalsza i pozwala stopom dziecka oddychać.
- Wkładka lub wkładka skarpety powinna być miękka, wygodna i wykonana z chłonnego materiału, aby ograniczyć pocenie się. Powinieneś być w stanie łatwo go usunąć, na wypadek konieczności zastąpienia go ortezą.
- Sznurowadła, sprzączki i rzepy są równie dobre, ale unikaj butów wsuwanych, których nie można dopasować.
Kiedy nadszedł czas na nowe buty?
- Kiedy palce dotykają końca, czas się zmierzyć.
- Gdy bieżnik na spodzie buta się zużyje, ponieważ mogą być zbyt śliskie.
- Duże zużycie na boku lub ślady po zadrapaniach mogą oznaczać, że but jest za ciasny.
- Kiedy są dziury w palcach lub pięty są mocno zużyte.
A co z butami sportowymi do biegania?
Biegówki są doskonałą opcją dla dzieci w wieku szkolnym, jeśli pozwala na to polityka mundurowa. Dopóki trener nie jest zaprojektowany jako super elastyczny but (jak Nike Free), wysokiej jakości buty treningowe lub sportowe mają tę zaletę, że są bardzo wspierające i lekkie, a także utrzymują stopę stabilnie.
Jedynym minusem jest to, że wielu treningówek ma cholewkę z siateczki, która może się zużywać szybciej niż skórzany but, ale często kosztuje tyle samo. Coraz więcej butów do biegania powstaje dla dzieci w wieku szkolnym z czarną skórzaną cholewką, która będzie się znacznie lepiej nosić. Wszystko jest kwestią wyboru :)
Sześć kroków, aby upewnić się, że buty Twojego dziecka pasują
1. Zmierz dwa razy
Zawsze mierz obie stopy dziecka.
2. Uważaj na lukę
Upewnij się, że między najdłuższym palcem dziecka a końcem buta jest odległość około połowy szerokości kciuka.
3. Idź szeroko (i głęboko)
Upewnij się, że buty są wystarczająco szerokie i głębokie dla stopy Twojego dziecka. Jeśli widzisz zarys ich stopy, nie jest to dobre dopasowanie.
4. Bez bólu, bez zysku
Twoje dziecko powinno od razu czuć się komfortowo w butach, bez odczuwania bólu ani punktów nacisku.
5. Zaplanuj PM
Stopy dzieci mają tendencję do puchnięcia przez cały dzień. Kupuj buty po południu.
6. „Wyrośnie z tego”
Nie daj się skusić na zakup większego rozmiaru, do którego Twoje dziecko może „dorosnąć”. Dobrze dopasowane buty będą wspierać i chronić wrażliwe i rosnące stopy.
Potrzebne buciki dla dziecka? Zapraszamy na https://izi-buciki.pl/